Início » Gastronomie » Objevte skryté zdravotní účinky čokolády

Objevte skryté zdravotní účinky čokolády

Chtěla jsem se s vámi podělit o něco, po čem se nám všem sbíhají sliny… čokoládu! Než se však do tohoto lahodného světa ponoříme, udělejme si výlet do minulosti a objevme fascinující historii této sladké pochoutky.

Věděli jste, že kakao, základní složku čokolády, pěstovali už před tisíci lety Mayové a Aztékové? Neuvěřitelné, že?

To ale není všechno, přátelé. Čokoláda není jen chutná, ale také plná živin a zdraví prospěšných látek. Zajímá vás, jak vám tato pochoutka může prospět? Dovolte mi to vysvětlit. Čokoláda obsahuje minerály, vitaminy, vlákninu a antioxidanty.

A ne, ne každá čokoláda je stejná. Velkou roli hraje procento kakaa a množství přidaného cukru. A co víc, věděli jste, že čokoláda prospívá vašemu srdci, mozku a dokonce i pleti a vlasům? Ano, čtete správně.

Antioxidanty obsažené v kakau pomáhají předcházet oxidaci LDL cholesterolu, zlepšují vaši náladu a kognitivní funkce, a dokonce udržují vaši pleť mladou a zářivou. Takže jste připraveni ponořit se do úžasného světa čokolády? Jdeme na to!

Čokoláda: sladkost s mnoha přednostmi

Stručná historie čokolády

Objevte netušené zdravotní účinky čokolády!© Bezoleje

Ach, čokoláda! Tato lahodná pochoutka má skutečně svou historii. Věděli jste, že kakao, základní složku čokolády, pěstovali Mayové a Aztékové už před tisíci lety? Vyráběli hořký nápoj, který se vůbec nepodobal dnešní sladké čokoládě. Ve skutečnosti se čokoláda začala podobat té, kterou známe dnes, až v 16. století, kdy španělští objevitelé přivezli kakao do Evropy.

Přečtěte si také  Pochopení rostoucí popularity čaje po celém světě

Nutriční složení čokolády

Čokoláda je proslulá nejen svou neodolatelnou chutí, ale také množstvím prospěšných látek. Obsahuje hořčíkželezo, draslík, vitamíny, vlákninu a antioxidanty, např. flavonoidy. Ne všechny čokolády jsou však z hlediska výživových hodnot stejné. Hodně záleží na podílu kakaa a množství přidaného cukru.

Kardiovaskulární účinky čokolády

Úloha flavonoidů pro zdraví srdce

Na flavonoidy obsažené v čokoládě mají řadu příznivých účinků na srdce a cévy. Jsou známé svou schopností zabraňovat oxidaci LDL cholesterolu (špatného cholesterolu), což může pomoci předcházet srdečním onemocněním. Jsou bojovníky proti oxidačnímu stresu!

Čokoláda a krevní tlak: co říká věda?

Studie prokázaly, že konzumace čokolády může pomoci snížit krevní tlak. Je to díky teobrominu, další sloučenině obsažené v kakau, která má vazodilatační účinek. Tento přínos se týká především hořká čokoládakterá obsahuje více kakaa než mléčná nebo bílá čokoláda.

Čokoláda, spojenec mozku

Účinky čokolády na náladu a stres

Čokoláda nám dokáže zlepšit náladu, že? To proto, že stimuluje produkci serotoninu, hormonu dobré nálady. Čokoláda také pomáhá zmírňovat stres, zejména hořká čokoláda, která je bohatá na flavonoidy.

Čokoláda pro zvýšení kognitivního výkonu

Čokoláda může zvýšit kognitivní výkon a paměť. Studie prokázaly, že kakao může pomoci zlepšit prokrvení mozku, a tím podpořit kognitivní funkce. Další záminka, proč si vychutnat kousek svého drahocenného čtverečku čokolády!

Přečtěte si také  Jak připravit lahodný kávový chlebíček

Čokoláda a regulace hmotnosti: demystifikace problému

Může vám čokoláda skutečně pomoci zhubnout?

Buďme upřímní: čokoláda není dietní potravina. Je vysoce kalorická, a proto může při nadměrné konzumaci přispívat k přibývání na váze. V malém množství a při rozumném výběru správného druhu čokolády (volte raději hořkou čokoládu s vysokým podílem kakaa), by mohla pomoci kontrolovat chutě, a tím usnadnit hubnutí.

Jaká je doporučená porce čokolády, abyste mohli využívat jejích předností a přitom nepřibírali na váze?

Doporučuji porci 1 až 2 čtverečky čokolády denně. To je dost na to, abyste si vychutnali její chuť a využili prospěšné látky, aniž byste příliš zatížili váhu.

Čokoláda prospěšná pro pleť a vlasy

Antioxidační účinky kakaa pro zářivou pleť

Antioxidanty obsažené v kakau pomáhají udržet pleť mladou a zářivou. Bojují proti volným radikálům, které jsou zodpovědné za stárnutí pleti. Malá porce hořké čokolády by tedy mohla pomoci vaší pleti!

Čokoláda, oblíbená složka vlasových produktů

Jste překvapeni? Mnoho vlasových přípravků obsahuje kakao pro jeho obsah vitamínů a minerálů. Jeho hydratační vlastnosti mohou pomoci vyživit suché a poškozené vlasy. Takže až příště uvidíte čokoládu v šamponu nebo masce na vlasy, budete vědět proč!

Výběr čokolády: hořká, mléčná nebo bílá?

Rozdíl ve složení těchto tří druhů čokolády

Hlavní rozdíl spočívá v procentuálním podílu kakaa a množství cukru. Na hořká čokoláda obsahuje nejvíce kakaa, následuje mléčná čokoláda a bílá čokoláda, která neobsahuje vůbec žádné kakao. Jedna rada: čím vyšší je podíl kakaa, tím je čokoláda zdravější (a často i chutnější)!

Přečtěte si také  Tip od skvělých francouzských kuchařů

Jakou čokoládu byste si měli vybrat, abyste maximalizovali její zdraví prospěšné účinky?

Pokud chcete co nejvíce využít blahodárných účinků čokolády, zvolte hořkou čokoládu s nejméně 70 % kakaa. Získáte tak více flavonoidů a méně cukru.

Jaká opatření byste měli při konzumaci čokolády dodržovat?

Možné nepříznivé účinky nadměrné konzumace čokolády

Nadměrná konzumace čokolády může způsobit zdravotní problémy, včetně přibývání na váze a rizika zvýšení hladiny cukru v krvi. Nezapomínejte, že ačkoli má čokoláda mnoho výhod, stále se jedná o bohatou potravinu a měla by se jíst s mírou.

Jak lze čokoládu zařadit do vyváženého jídelníčku?

Objevte netušené zdravotní účinky čokolády!© Bezoleje

Zde je několik doporučení, jak si čokoládu vychutnat zdravě:

  • Zvolte si hořká čokoláda s minimálním obsahem kakaa 70 %.
  • Jezte ho s mírou. Stačí malá porce každý den.
  • V kombinaci se stravou bohatou na ovoce, zeleninu a další výživné potraviny může čokoláda tvořit součást vyvážené stravy.

Nezapomínejme, že každé tělo je jedinečné a na určité potraviny reaguje jinak. Naslouchejte tomu svému a vychutnejte si každé sousto této vzácné pochoutky: čokolády.

Jana Tlusta
Skriven av : Jana Tlusta