Início » Psychologie » Rozluštění 8 příznaků manipulace: přestaňte být obětí

Rozluštění 8 příznaků manipulace: přestaňte být obětí

Manipulace je nenápadná forma citového zneužívání, kterou lze jen těžko rozpoznat. Manipulátoři dovedou obratně skrývat své skutečné záměry a prezentovat se v příznivém světle.

Obvykle jsou velmi přesvědčiví a dokáží vás přimět pochybovat o vlastním vnímání. Pokud se ve vztahu často cítíte zmateně, provinile nebo frustrovaně, můžete být cílem manipulátora.

Zde je osm příznaků, že můžete být manipulováni.

Rozluštěte 8 neomylných příznaků manipulace: Už nikdy se nestaňte obětí!

1. Nikdy nepřizná, že se mýlí

Klasickým znakem manipulace je neschopnost přiznat chybu. I když jsou důkazy zdrcující, manipulátor vždy najde způsob, jak vinu přehodit na někoho jiného.

2. Využívá vašich slabostí proti vám

Manipulátoři umí velmi dobře využívat nejzranitelnější stránky vaší postavy. Dokážou využít vaše strachy, nejistoty a slabosti, aby vás ovládli.

3. Pasivně agresivní chování

Manipulátor může používat pasivně-agresivní chování, aby dosáhl toho, co chce. Toto chování může mít podobu sarkasmu, zraňujících poznámek maskovaných za vtip nebo nekomunikace.

Přečtěte si také  vaše oblíbené kotě odhaluje vaši povahu!

4. Dává a bere

Manipulátor vám může nabídnout něco, po čem toužíte, a pak vám to vezme, jakmile se stanete závislými. Jedná se o techniku ovládání, která udržuje oběť v nestabilitě a zmatku.

@lindaddala

Poznáváte tento typ profilu? #manipulace #psychologie #vy #psychické zdraví

Blade Runner 2049 – Synthwave Goose

5. Hraje si na oběť

Manipulátoři se často dovedou obratně prezentovat jako oběti. Dokážou manipulovat druhými tím, že vyvolávají soucit a předstírají, že jsou špatně vychováváni nebo nepochopeni.

6. Vytváří pocit dluhu

Manipulátor může často vyvolat pocit dluhu tím, že vám dělá nevyžádané laskavosti nebo trvá na tom, že pro vás udělal hodně. To ve vás může vyvolat pocit, že jste povinni mu to oplatit, což mu dává možnost vás ovládat.

7. Izoluje vás od svého okolí

Manipulátor se vás může snažit izolovat od vašich přátel a rodiny, aby posílil svou kontrolu nad vámi. Může očerňovat vaše blízké nebo vytvářet situace, které vás nutí trávit s nimi méně času.

Přečtěte si také  Moje cesta ke štěstí a nezávislosti jako svobodné ženy

8. Nutí vás pochybovat o svém úsudku

Klíčovým znakem manipulace je, když vás dotyčná osoba neustále nutí pochybovat o svém úsudku a vnímání reality.

Rozluštěte 8 neomylných znaků manipulace: Už nikdy se nestaňte obětí!

Jedná se o techniku známou jako gaslighting, jejímž cílem je přesvědčit vás, že jste blázni nebo labilní. Pokud vám tyto příznaky připadají povědomé, je důležité vyhledat pomoc.

Obraťte se na odborníka na duševní zdraví nebo poradce pro domácí násilí, který vám poradí a poskytne podporu.

Pokud pro vás byl tento článek užitečný a myslíte si, že by mohl pomoci ostatním ve vaší situaci, neváhejte jej sdílet na sociálních sítích. Nikdy nevíte, kdo ho může potřebovat.

Jana Tlusta
Skriven av : Jana Tlusta