Início » Gastronomie » Zjistěte, proč je tak milovaná

Zjistěte, proč je tak milovaná

Pokračujeme v naší cestě časem a prostorem a objevujeme fascinující historii ingredience, kterou si všichni ceníme – čokolády.

Tato sladká pochoutka, která si získala srdce (a chuťové pohárky) mladých i starých, má stejně bohatou a chutnou historii jako její krémová, svěží struktura. Čokoláda se získává z kakaa, potraviny, kterou uctívaly už starověké aztécké a mayské civilizace, a přes tisíciletí a kontinenty se dostala na naše stoly a do našich oblíbených dezertů.

Jak se ale z božské pochoutky stala pochoutka?

Jak se z hořkého kakaa stalo sladké potěšení, které známe dnes?

A především, jak můžeme jako domácí kuchaři tento hnědý poklad co nejlépe využít?

Ráda vás vezmu na tuto chuťovou cestu za poznáním úžasného světa čokolády – od jejího mýtického původu, přes objevení Evropany, globální rozšíření až po její roli v kuchyni, umění a kultuře. Připravte se na lahodné čokoládové dobrodružství!

Cestou také objevíme několik kulinářských tipů, jak tuto vzácnou ingredienci proměnit v úžasné výtvory, které si zamiluje celá vaše rodina.

Přečtěte si také  Objevte neuvěřitelné zdravotní účinky každodenního pití čaje

Mýtický původ kakaa

Objevte okouzlující kouzlo čokolády: jak tato sladká pochoutka dobyla svět!© Bezoleje

Kakao má bohatou historii, která sahá tisíce let do minulosti. Předkolumbovské kultury ve Střední Americe, například Mayové a Aztékové, si kakao oblíbily pro jeho výživnou hodnotu a povzbuzující vlastnosti.

Podle staré aztécké legendy daroval lidstvu kakao bůh Quetzalcoatl, nádherný opeřený had. Jeho dar byl součástí jeho poslání podporovat moudrost a vědění mezi lidmi.

Od té doby bylo kakao často vnímáno jako božská potravina, a dokonce se kakaová semena v té době používala jako platidlo.

Přeměna kakaa v čokoládu

Proces přeměny kakaa na čokoládu je sám o sobě uměním. Nejprve se sklidí kakaové lusky, aby se z nich získaly vzácné boby. Tyto boby se pak fermentují a suší na slunci. Poté následuje pražení, tzv. etapa, při níž se plně uvolní aroma.

Historicky se metody zpracování kakaa na čokoládu vyvíjely od primitivních metod, které používali Aztékové a při nichž se používaly kamenné mlýnské kameny, až po moderní, rafinované výrobní postupy.

Objev čokolády Evropany

Čokoláda se na starý kontinent dostala až po dobytí Ameriky Španěly. Dobyvatelé byli prvními Evropany, kteří ochutnali „xocoatl“, jantarový nápoj z kakaových bobů. Přivezli ho zpět do Španělska a postupem času se recept vyvinul tak, že se do něj přidal cukr a další koření, které chuť osladilo.

Přečtěte si také  je to opravdu dobré pro vaše zdraví?

Čokoláda, původně nápoj vyhrazený pro smetánku, si postupně podmanila všechny vrstvy evropské společnosti.

Celosvětová expanze čokolády

Čokoláda se pak vydala na cestu za hranice Evropy. V 17. a 18. století pomalu pronikala do Severní Ameriky díky britským a francouzským osadníkům.

Její obliba prudce vzrostla v 19. století, kdy výrobci čokolády mohli díky industrializaci vyrábět čokoládu ve velkém. Nyní je čokoláda univerzálním požitkem, který si vychutnávají všechny kultury.

Čokoláda, smyslná a okouzlující sladkost

Na čokoládě je něco neodolatelně smyslného a okouzlujícího. Krémová struktura čokolády, která se rozplývá v ústech, její bujná bohatost a sladká chuť jsou nesrovnatelné.

Věděli jste, že čokoláda je také známým stimulantem, který uvolňuje serotonin, hormon štěstí? Proto je tabulka čokolády někdy tou nejlepší společností, když se cítíte smutní.

Objevte okouzlující kouzlo čokolády: jak tato sladká pochoutka dobyla svět!© Bezoleje

Čokoláda, kouzelná ingredience v kuchyni

Jako vášnivá kuchařka vás mohu ujistit, že čokoláda je pro mě při tvorbě pokrmů vzácnou ingrediencí. Její všestrannost je fascinující.

Přečtěte si také  Neomylný recept na čokoládový krémový dezert

Od vlhké čokolády přes rozplývající se koláče až po odvážné úpravy, jako je například lahodné mexické mole poblano (pokrm z čokolády a chilli), čokoláda vždy dodá našemu stolu zvláštní nádech.

Čokoláda v umění a literatuře

Vliv čokolády sahá daleko za hranice kuchyně. Vezměme si slavný román Joanne Harrisové „Chocolat“ nebo film Tima Burtona „Karlík a továrna na čokoládu“, natočený podle knihy Roalda Dahla.

Tato díla zdůrazňují čokoládu jako symbol pokušení a požitkářství.

Čokoláda v oslavách a tradicích

Čokoláda si našla své místo také v oslavách a tradicích po celém světě. Kdo by si dokázal představit Velikonoce bez zajíčků a čokoládových vajíček?

Nebo Valentýn bez čokoládového srdce?

Čokoláda je univerzální způsob vyjádření radosti, lásky a sdílení – skutečná sladká pochoutka, která rozjasňuje naše životy.

Jana Tlusta
Skriven av : Jana Tlusta